Omovi

Počet filmů v databázi: 325

Nově přidáno

What Happened to Monday

7 životů

Sedm životů, sedm sester, jedna společná identita. Originální akční sci-fi thriller o sedmi identických sestrách, které tají svou existenci před okolním světem. Dokud jedna z nich nezmizí. Přelidněný svět roku 2073 se řídí drastickým zákonem jednoho dítěte na rodinu. Pokud úřady objeví přestupek, mladší sourozenec je nesmlouvavě odebrán. V jednom bytě se ale už třicet let skrývá a žije sedm sester. Vypadají stejně, přesto je každá jiná a každá je svá. Všechny dohromady pak mají jednu identitu pro pohyb venku, kde vystupují jako jedna osoba a žijí jeden společný oficiální život. Chodí do školy, do práce, s kolegy do baru, vztahy pouze na jednu noc. Každá ze sester chodí ven jeden den v týdnu. Pondělí vychází v pondělí, Úterý v úterý a tak dále až je řada na Neděli. Jejich systém funguje po mnoho let skvěle. Až do toho dne, kdy se Pondělí nevrátí domů. Šest zbylých sester musí opustit svůj úkryt a zjistit, co se stalo. Jakákoliv chyba je ale může prozradit a jejich život se z pevného klidného řádu mění v napínavou futuristickou akci plnou adrenalinu a nečekaných momentů.

Zdroj: ČSFD

Žánr: hraný film
Subžánr: akční, drama, sci-fi, společnost, thriller
Téma: mezilidské vztahy, přelidnění, rodičovství
Rok:
Původ: Belgie, Francie, USA, Velká Británie
Režie: Tommy Wirkola (ČSFD)
Hrají: Alexandre Nguyen (ČSFD), Cassie Clare (ČSFD), Christian Rubeck (ČSFD), Glenn Close (ČSFD), Jeppe Beck Laursen (ČSFD), Kirsty Averton (ČSFD), Lara Decaro (ČSFD), Marwan Kenzari (ČSFD), Noomi Rapace (ČSFD), Pål Sverre Hagen (ČSFD), Stig Frode Henriksen (ČSFD), Vegar Hoel (ČSFD), Willem Dafoe (ČSFD)
Odkaz: ČSFD

Sleduj
Nahlásit nefunkční odkaz
Recenze SCHIZMO: Tak tohle je po všech stránkách hodně přísná věc. Představte si ekologicko-společenskou krizi na pozadí post-apo světa budoucnosti, kdy díky kolapsu neudržitelnosti množení člověka, je vytvořen program na eliminaci potomků. Jenže každý systém má své skuliny a sedmerčata v hlavní roli (úctyhodný výkon Noomi Rapace) musí důmyslným způsobem bojovat o své přežití ve hře na jednu jedinou dívku. Jednoho dne se Monday nevrátí domů z práce a začíná nelítostný souboj na život na smrt našlapaný krutými a šokujícími scénami plných násilí a krve. Jenže tenhle akční thriller rozkrývá šokující odhalení nenej uvnitř sesterské svorky, ale také uvnitř eliminačního aktu. Krom nesporných filmařských hodnot nám film přináší prorokující varování, kam by svět mohl posunout, pokud se my, jakožto živočišný druh, který vytváří exponenciálně rostoucí zatěž, nezačne bleskově krotit. Každý uvědomělý divák je tedy postaven před osobní dilema, jestli v rámci zachování života a biodiverzity na planetě, není takovýhle program nezbytný a tedy zcela nesobecky si říct, na kterou stranu barikády se postaví, kdyby došlo na lámání chleba - jestli na tu egocentricky sobeckou nebo na tu ekocentricky udržitelnou... A není to první film, který nás před takovou otázku staví.
Recenze HAYDUKE: Snímok mohol byť ukážkou následkov nútenej kontroly populácie, ktorá bude v budúcnosti nevyhnutná, ak sa populačný rast nezastaví, no tento potenciál zlyhal na plnej čiare. Nezaujatosť anuluje vykreslenie prisluhovačov režimu ako badass vrahov zabíjajúcich okoloidúcich nevinných a deti, celý systém prakticky vyzerá ako nejaká ekofašistická verzia Orwellovho 1984, ibaže v One-child policy prevedení. Trochu trápne. Musím uznať, byť na mieste Noomi Rapace, bol by zo mňa po skončení natáčania schizofrenik, to ale nič nemení na tom, že smerovanie deja je prvoplánované a jasne prevláda náklonnosť k egocentrickému feministickému pohľadu, kde sa vôbec nerieši dôvod, prečo vlády pristúpili k riešeniu preľudnenia formou politiky jedného dieťaťa. Za celý čas nepadne jediná zmienka o iných potenciálnych riešeniach preľudnenia - problému, ktorý nie je fikciou ani teraz, nieto ešte v popisovanom roku 2043. Je klasicky na americký spôsob všetko stavené na psychické vydieranie, kde konzument počas celého deja permanentne prehliada pôvod celej kauzy a podvedome iba nadŕža prežitiu sestier a ich boju proti „represívnemu režimu“. Varovný prológ je nezmyselne zabitý pôrodnicovým epilógom, a s ním zmizli aj zostatky pointy: problém existuje, ale jeho riešenie je antihumánne a preto ho ignorujme a proti riešeniam bojujme. Nie!