Omovi

Počet filmů v databázi: 323

Nově přidáno

Warriors

Válečníci

V Bosně roku 1992, zasažené naplno válečným konfliktem, působí v rámci mezinárodních sil UNPROFOR i britská jednotka se svými obrněnými trasportéry zvanými Warriors. Jejich úkolem je dohlížet na situaci a nezasahovat do bojů mezi znepřátelenými etniky. Jak však lze nezasahovat, když vám před očima zabíjejí nevinné lidi, rabují a vypalují domy a pokud se dostanete příliš blízko válečné vřavy stáváte se i vy terčem kulek a granátů? A jak se vyrovnáte s tím vším utrpením, jež jste zažili po návratu domů?

Zdroj: ČSFD

Žánr: hraný film
Subžánr: drama, válečný
Téma: genocida, mezilidské vztahy, pacifismus
Rok:
Původ: Velká Británie
Režie: Peter Kosminsky (ČSFD)
Hrají: Branka Katić (ČSFD), Cal Macaninch (ČSFD), Damian Lewis (ČSFD), Darren Morfitt (ČSFD), David Hart (ČSFD), Enis Bešlagić (ČSFD), Fiona Mollison (ČSFD), Inka Gogálová (ČSFD), Ioan Gruffudd (ČSFD), Izudin Bajrovic (ČSFD), Jasmina Sijercic (ČSFD), Jodhi May (ČSFD), Matthew MacFadyen (ČSFD), Melanie Gutteridge (ČSFD), Pauline Yates (ČSFD), Predrag Bjelac (ČSFD), Shaun Dooley (ČSFD), Simon Shepherd (ČSFD), Tom Butler (ČSFD), Tom Ward (ČSFD), Will Adamsdale (ČSFD)
Odkaz: ČSFD


Recenze SCHIZMO: Když jsem se vrátil ze dvou balkánkých tour, na kterých jsem na vlastní oči viděl pozůstatky všech těch hrůz jugoslávské války, nemoh jsem se srovnat s tím, že tohle se dělo jen pár stovek kilometrů od nás. Rozstřílené domy všude možně, výpovědi očitých světků, kterých jsem se na tyhle události vyptával - vše bylo tak neuvěřitelné, jako bych snil sen, ve kterém se mi projektoval nějaký válečný film. Jenže to nebyl sen. Wálečníci jsou zřejmě tím nejbrutálnějším a nejvíce autentickým válečným filmem, jaký jsem viděl a ještě dlouho po něm jsem byl naprosto zdrcen. Není to film o druhé světové válce, která skončila před sedmdesáti lety ani o válce ve Vietnamu, tedy na tisíce kilometrů vzdáleném kontinentu. Je to snímek o něčem, co se dělo témeř za naším domem a teprve nedávno to skončilo. Díky televizní raw produkci se film tváří téměř jako hraný dokument, takže autenticita je opravdu mimořádná a pokud tohle někdo ustojí bez zvednutého žaludku nebo slz, tak je opravdovej šéf! Autoři přicházejí s bosenským konfliktem z pohledu jednotek umprofor, které v podstatě nemají žádné možnosti zasáhnout, pouze dohlížet na provizorní příměří a každý zásah by znamenal další mezinárodní konflikt. Posádka jednoho tanku, stejně jako divák, je tak vystavena všemožným hrůzám, které jsou zde vykresleny mimořádně autenticky a brutálně - spálené děti ve sklepě domu, na vrata přibitý stařík s vyvrhnutými střevy, znásilňování, popravy a do toho naprostá bezmoc britských vojáků. Jak se s takovým válečným traumatem vypořádají vojáci po návratu ze služby? Jestli tě nezlomí tenhle film, pak už nic!