Omovi

Počet filmů v databázi: 325

Nově přidáno

Ty Brďo! Mléko

Ty Brďo! Mléko

Naučný cyklus pro děti z dílny České televize "Ty Brďo!" je, jak sami autoři uvádí, pohádková soutěž o tom, jak funguje svět. V díle o mléce se dozvíte, jak funguje mléčný průmysl, tedy o tom, jak to funguje v té pohádce. Realita je samozřejmě úplně jiná.

Zdroj: Dokumentarium

Žánr: animovaný, tv pořad
Subžánr: potraviny, zvířata
Téma: mléčný průmysl, rodičovství, stravování, výchova, živočišní výroba
Rok:
Původ: Česko
Odkaz: ČSFDOficiální
Odkaz: Nebuď tele
Odkaz: Bílé mínus

Sleduj
Nahlásit nefunkční odkaz
Recenze SCHIZMO: Nevím, co autoři tohoto pořadu berou, ale chci to taky. Tedy pokud to není zrovna mléko. Snaha edukovat tak nějak zaniká (i přestože se zde zmiňují rostlinné alternativy mléka), neboť ujetá forma je opravdu šokující. Nad pořadem se vznáší zatuchlý opar mléčných klišé a plopravd, která se všeobecně tradují a nemůžu se zbavit dojmu, že to celé působí dojmem laciného lobbingu mléka u dětí. Přitom některé gagy a kreslené srandičky jsou vyloženě zábavné, takže je škoda, že autoři jsou v zajetí mléčného dogmatu, což je v roce 2018 skoro až alarmující.
Recenze kata.jsk: Někdy je až děsivé, co všechno podvědomě vnímáme a ani si neuvědomujeme, že to potom automaticky přijmeme za pravdu a věříme tomu. Ještě děsivější je to, když to od mala vnímají naše děti, ze kterých roste další generace, která má potom stejné vnímání jako my. Jakmile se jim tyto pravdy skrze nové poznatky zbortí, nechtějí nová fakta přijmout a věřit jim. Zuby nehty se potom drží zastaralých názorů a do poslední vteřiny obhajují staré, kulturou nabyté informace. Krásně to můžeme vidět i v jednom dílu vzdělávacího cyklu pro děti, které je na téma mléko a mléčné výrobky. Pokud už máte obzory trošku dál, než většina lidí z konvenční společnosti, s hrůzou se nestačíte divit. Naše malé ratolesti se dozví, která zvířátka dávají mléko, jak vznikají některé výrobky z něj, v čem jsou pro naše tělo „dobré“. Bohužel to neodpovídá realitě a trošku tam jsou opomenutá některá fakta, což je pochopitelné, protože jinak by to bylo určené jiné věkové kategorii. Obr, žádající děti, aby mu přivedly oslici, kterou chce podojit a připravit si z jejího mléka koupel, protože se přece nebude v tom obyčejném, kravském koupat, je už jen creepy bonus. Bod za zmínku o sójových alternativách a za černošskou holčičku, která je cute a alespoň boří předsudky. Škoda, že v té hlavní tématice to dost pokulhává.