Omovi

Počet filmů v databázi: 325

Nově přidáno

Radioshow: Přes čáru: Převoz hospodářských zvířat

Přes čáru: Nemají co pít, kolabují horkem, umírají. Musíme dálkově převážet hospodářská zvířata?

Letos v létě vyjel kamion se skoro šedesáti kravami z Libereckého kraje do Turecka. Zastavil se ale na hranicích. Turecká strana odmítla skot přijmout. Zvířata několik dní trpěla ve stojícím návěsu vozidla, neměla dostatek vody a kolabovala. Daří se státu kontrolovat, jestli nedochází k masovému týrání zvířat? V magazínu Přes čáru o tom mluvili ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád a Romana Šonková z organizace Compassion in World Farming.

Zdroj: Radio Wave

Žánr: radioshow
Subžánr: potraviny, zvířata
Téma: masný průmysl, mléčný průmysl, práva zvířat, stravování, živočišní výroba
Rok:
Původ: Česko
Hrají: Romana Šonková (ČSFD)
Odkaz: Oficiální

Sleduj
Nahlásit nefunkční odkaz
Recenze SCHIZMO: Ačkoli jde o klasický konfrontační rozhovor, kde každá strana stojí na jiném břehu, měla by zaznít precedentní otázka: proč na veterinární správě sedí lidé, kteří neberou zvířata jako živé bytosti, ale především jako produkt. Rétorika ředitele správy je pochopitelně tendenční a pán ve funkci defacto šoupe nohama, jak systémová výchova a legislativa píská. Pak je pochopitelné, že zacházení se zvířaty bude při nejlepším takové, jak je uvedeno v zákoně (a to je většinou velmi tristní). Naproti tomu Romana Šonková klidně a erudovaně vysvětluje problematiku přepravy zvířat a welfare, což je téma, které je potřeba propagovat především u spotřebitelů.
Recenze kata.jsk: V tomto rozhovoru Romana Šonková z CIWF hájí práva zvířat při dlouhodobých transportech a Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy mluví za své „zásilky“, které kontroluje. Sám paní Šonkové přitakává, že legislativa je komplikovaná, protože každý stát si vloží svoje zmírnění, které potřebuje pro danou zemi a přestupky jsou těžce vymahatelné. S ochranářskou organizací mnohdy souhlasí, ale je dozorový orgán, a proto kontroluje, co legislativa nařídí, ale že oni sami přepravu na dlouhodobé vzdálenosti také nepodporují. V diskuzi je zmíněno to, že spotřebitel začíná vnímat tuto problematiku a začíná přemýšlet o tom, co si dá na talíř. Vy sami rozhodujete, zdali si koupíte maso z lokálních chovů nebo budete podporovat dlouhodobé transporty zvířat z velkochovů. Určujeme poptávku, která je stále vysoká a zvyšujeme tím tlak na chovatele a mnohdy si neuvědomujeme, jak moc to můžeme my sami změnit.