Omovi

Počet filmů v databázi: 325

Nově přidáno

If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front

Když se kácí les

Pojem environmentální či ekologický terorismus se stal součástí mediálního slovníku počátku 21. století. Souhrnně jsou jím označovány činy radikálních aktivistů, kteří v úsilí o ochranu životního prostředí překročí společensky přijatelnou hranici. Dokument Když se kácí les přináší osobní příběh amerického aktivisty Daniela McGowena, který se v rámci radikální organizace Earth Liberation Front podílel po roce 2000 na případech žhářství na mnoha místech USA. Film popisuje přerod nekonformních ochránců přírody z organizátorů demonstrací a pasivního odporu v aktivní násilné bojovníky proti symbolům devastace životního prostředí. Zajímavým způsobem pracuje s dilematem, jaké prostředky jsou v boji za vyšší cíle, překračující konzumní hodnoty dnešního světa, ještě společensky přijatelné. Na pozadí příběhu stárnoucího Daniela, prožívajícího svou životní katarzi spojenou s trestem za divoká léta, je snímek rovněž velmi poutavou sondou do nitra hnutí a skupin, které na začátku století organizovaly násilné protesty proti korporacím a mezinárodním finančním institucím.

Zdroj: ČSFD

Žánr: dokumentární
Subžánr: environment
Téma: aktivismus, ekoterorismus, environmentalismus
Rok:
Původ: USA, Velká Británie
Režie: Marshall Curry (ČSFD), Sam Cullman (ČSFD)
Hrají: Bill Barton (ČSFD), Daniel G. McGowan (ČSFD), Jake Ferguson (ČSFD), Jim Flynn (ČSFD), Leslie James Pickering (ČSFD), Tim Lewis (ČSFD)
Odkaz: ČSFDOficiální

Sleduj
Nahlásit nefunkční odkaz
Recenze HAYDUKE: V tomto dokumente je pojem „ekologicky motivovaná sabotáž“ zamieňaná za pojem „terorizmus“. Filmové festivaly k dokumentu pripisovali megalomanské tituly ako: „Vznik i zánik radikálního hnutí páchajícího žhářské útoky....“, čo je zavádzajúce. V dokumente sa hovorí o rozpade bunky, v ktorej pôsobil Daniel G. McGowan, a jeho príbeh môže pôsobiť frustrujúco pre nových potenciálnych aktivistov, no rozhodne nešlo o zánik hnutia. Zánik takéhoto hnutia ani nie je možný, keďže nemá členstvo a ľudia po celom svete konajú anonymne pod ideológiou a nie pod vedením. Ideológiou Earth Liberation Front (ELF) je vykonávať ekonomické straty firmám profitujúcim z ničenia prírody, pričom zakazuje vykonávať akcie, pri ktorých môže byť zranená akákoľvek živá bytosť. Dokument pôsobí nestranne a objektívne, ale pre lepšie pochopenie ELF odporúčam pozrieť film Igniting the Revolution.