Omovi

Počet filmů v databázi: 308

Nově přidáno

Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený. V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů...

Zdroj: ČSFD

Žánr: hraný film
Subžánr: válečný
Téma: etika, pacifismus, zdravotnictví
Rok:
Původ: Austrálie, USA
Režie: Mel Gibson (ČSFD)
Hrají: Andrew Garfield (ČSFD), Damien Thomlinson (ČSFD), Firass Dirani (ČSFD), Goran D. Kleut (ČSFD), Hugo Weaving (ČSFD), James Mackay (ČSFD), Luke Bracey (ČSFD), Matt Nable (ČSFD), Milo Gibson (ČSFD), Nathaniel Buzolic (ČSFD), Nico Cortez (ČSFD), Ori Pfeffer (ČSFD), Rachel Griffiths (ČSFD), Richard Roxburgh (ČSFD), Ryan Corr (ČSFD), Sam Worthington (ČSFD), Teresa Palmer (ČSFD), Vince Vaughn (ČSFD)
Odkaz: ČSFDOficiální


Recenze SCHIZMO: Do téhle chvíle byly pro mě válečné scény z filmu Zachraňte vojína Ryana to nelepší, co válečná kinematografie mohla nabídnout. Dodnes pamatuju ten neuvěřitelný šok, kdy se strhnul onen šílený masakr při vyloďování amerických vojáků v Normandii. Hacksaw Ridge tohle hravě dorovnává a myslím, že ten šok byl úplně stejnej, ne-li ještě větší. Ale popřádku. Hacksaw Ridge není typickou válečnou vyvržďovačkou ani heroickým příběhem bez příčiny, stavící na všudypřítomném amerikanismu. Tohle je eticky a obsahově mimořádně hodnotný snímek, navíc natočený podle skutečných událostí. Andrew Garfield zde zvárňuje roli pacifistického vojína zdravotníka, který i přes všechna příkoří a vojenský soud, nikdy nevzal do ruky zbraň a i přesto se vydal do jedné z nejkrvavějších bitev 2. světové války, kde se mu povedlo zachránit životy přes sedmdésat vojáků tím, že nasazoval vlastní. I přes závažnost obsahu film vyniká laskavým a inteligentním humorem, že budete téměř první polovinu řvát míchem. Díky své vyváženosti snímek nabízí vše potřebné, aby jste odcházeli z kina s takovým tím povznášejícím wow pocitem!