Omovi

Počet filmů v databázi: 326

Proč Dokumentárium?

schizmo

Je zajímavé, jak se s postupujícími roky, prožitky a zkušenostmi mění pohled na svět a tím se mění i osobní preference a ambice. Člověk tak často dojde do stádia, kdy už mu nestačí jen tak vegetovat, ale má potřebu po sobě něco zanechat nebo být nějak všeobecně prospěšný. Někdo postaví dům, založí rodinu nebo firmu, jiný jde dělat politiku. Čím dál častěji se ale setkávám s tím, že lidé otevřou oči a přijímají zodpovědnost za své jednání a ti aktivnější se snaží inspirovat svým příkladem své okolí. A nějak podobně jsem měl já - v určitý moment jsem již nemohl být slepý, stal jsem se vegetariálnem a krátce na to veganem, netrvalo dlouho a založil jsem veganský brand COLLECTIVE COLLAPSE clothing a následně jsem začal psát sebe-koučovací seriál “Následuj své srdce, poznej sám sebe” nebo sdílet své raw-veganské kuchtící pokusy. 

Jakoby toho nebylo málo, napadlo mě založit edukativní databázi dokumentárních filmů, které by byly združené na jednom místě. Přestože takových snímků existují tisíce, zatím jsem nenarazil na nějakou ucelenou databázi, která by evidovala dokumenty s určitným etickým podtextem a už vůbec ne seřazené na jednom místě. Zhruba rok jsem sledoval znalosti a přehled v oblasti dokumentů jistého Petera, na kterého jsem narazil na CSFD a když nápad uzrál, nabídl jsem mu společnými silami vytvořit Dokumentárium. Pevně věřím, že stojíme na začátku mimořádného projektu!


hayduke

Už dlhodobo sa všemožne snažím dostať do povedomia ľudí záujem o environmentálnu problematiku a problematiku utrpenia zvierat, najmä v priemyselných odvetviach živočíšnej výroby a pokusov na zvieratách. Jednou z možností, ako na to, môžu byť aj filmy. Nejakú dobu som už rozmýšľal o realizácii filmovej databázy, respektíve databázy dokumentárnych filmov, v ktorej by boli len filmy s týmito tematikami, a preto som nečakané pozvanie od Schizma k spolutvorbe takejto stránky rád prijal. Ak pôjde všetko dobre, čoskoro bude na Dokumentáriu slušný počet tipov na filmy, ktoré sa oplatí pozrieť a zamyslieť sa nad budúcnosťou.